Vybavení k chovu

Chameleon jemenský je sám o sobě nenáročný plaz. Vyžaduje však odpovídající prostředí, ve kterém se bude cítit přirozeně a bude v něm moci prožít hodně spokojených let. Zajistíme tedy:

Terárium

Obsahuje:

 • Samotné terárium
 • Osvětlení, rosicí zařízení (pokud chceme automatické rosení, jinak ruční sprayer)
 • Podestýlku, větve, rostliny, popř. kterékoli další vybavení a dekorace

Minimální rozměry terária jsou 60 x 50 x 80 cm pro dospělého jedince, doporučujeme ale větší. Nejvhodnější jsou dřevěná terária, protože dřevo dobře izoluje a značně ušetříme při vytápění. Dřevěné terárium také dobře zapadne do interiéru místnosti.

Jako podestýlku do terária nikdy nepoužíváme kokosové vlákna, protože ta mohou ulpět na krmném hmyzu a dostat se do zažívacího traktu chameleona, kde působí vážné zdravotní komplikace. Nejlepší jsou substráty pro tropická terária.

Jednou z nejdůležitějších součástí terária je osvětlení. To musí zajistit dostatek UVB záření, správnou barvu a intenzitu světla a musí také topit. Při chovu chameleona lze na mnoha věcech ušetřit, NIKDY však nešetřete na zdroji správného osvětlení. Nejlepší možností je malé Slunce do terária, lze však i použít kombinaci halogenové žárovky se zářivkou nebo kompaktní žárovkou s výdejem UVB.

Chameleon by se měl v teráriu cítit doslova jako doma. To mu umožníme, když se bude moci pohybovat po větvích, kamenech a po živých či umělých rostlinách. Živé rostliny navíc udržují v teráriu přirozené klima a ideální vlhkost vzduchu.

Vybereme takové rostliny, které nevylučují agresivní látky! Např:

 • Ibišek (Hibiscus)
 • Šplhavnice – Voděnka (Epipremnum, Scindapsus)
 • Fíkus malolistý (Ficus benjamina)
 • Fíkus šplhavý (Ficus pumila)

Chameleon by se měl v teráriu cítit doslova jako doma. To mu umožníme, když se bude moci pohybovat po větvích, kamenech a po živých rostlinách. Rostliny navíc udržují v teráriu přirozené klima.

Vybereme takové rostliny, které nevylučují agresivní látky! Např:

 • Ibišek (Hibiscus)
 • Šplhavnice – Voděnka (Epipremnum, Scindapsus)
 • Fíkovník malolistý (Ficus benjamina)
 • Fíkovník šplhavý (Ficus pumila)

Můžeme také použít větve ovocných stromů, nebo např. liány či umělé větve, které lze tvarovat podle potřeby. Nádhernou dekorací jsou pak umělé kvetoucí orchideje.

Osvětlení, systém pro rosení a topení by měly mít na starosti kvalitní a prověřené kontrolní přístoje, jako jsou termostaty a spínací hodiny. Pro chameleona je vhodná, když den začíná i končí stejně, rosení je pravidelné a terárium se nikdy nepřehřeje. Toto lze zajistit pouze pomocí techniky.

Kde pořídit vše potřebné

Potřeby pro teraristiku a akvaristiku

V chovatelské stanici farma Python vám vyjdeme vstříc. Chovem a péči o nejrůznější druhy plazů se zabýváme dlouhé roky. Jsme vám k dispozici s radou a zajistíme vám jak zdravé zvíře, tak všechno chovné vybavení. kontaktujte nás nebo navštivte náš eshop.farmapython.cz.